Etos - Home Page Timocka krajina na Internetu
Etos diskusioni forum
Home | Lični podaci | Registracija | Nove poruke | Članovi | Pretraga | Pomoć
Korisničko ime:
Lozinka:
Memoriši lozinku
Zaboravili ste vašu lozinku?

Sve grupe tema
 Etos diskusioni forum
 Pitanja i odgovori
 Zova
 Nova tema  Diskusija o temi
 Štampanje
Autor Prethodna tema Tema Sledeća tema  

www.zdravlje-bilje.com
povremeno aktivan član

broj poruka:
23

Poslato - 09 Jun 2009 :  07:21:24  Podaci o autoru  Posetite WEB stranu autora  Pošalji poruku s citatom
Zova u sebi poseduje riznicu vitamina, raste kao samonikla biljka kao grm ili manja biljka, a lekovita svojstva imaju gotovo svi njeni delovi. Poznato nam je da su zovini cvetovi sitno beli imaju jak i prijatan miris, a ukus je gorak i aromatočan. Ne znam da li znate, ali ja sam pročitala da kada precveta zova, i ostanu njene bobice, kad su sirove, imaju neprijatan ukus, ali se od njih ipak pravi sočan kompot.

Lekovitost zove

Cvetovi zove sadrže eterična ulja u kojem ima flavonoida, glikozida, hlorogenske kiseline, tanina i pektina, dok plod sadrži glikozide, tanine, malo eteričnog ulja, šećer, voćne kiseline i vitamin C. Svi delovi bljke bogati su gvožđem, natrijumom i kalijumom. Čaj od cveta zove koristi se u slučaju griznice, stimuliše rad znojnih žlezda (u kombinaciji sa lipom). Podstiče lučenje mokraće, leči neuralgiju i išijas, a ukoliko mu se dodaju kamilica, lipa i kora vrbe ublažava siptome gripa, upale gornjih disajnih puteva i reume.

Recepti

Lekoviti napitak

Sa 2dl ključale vode preliti 7-8 listića zove i kuvati na tihoj vatri osam minuta. Nakon toga procediti, zasladiti kašičicom meda i piti. Čaj je inzvaredan za čišćenje krvi, osipa, te protiv bolesti jetre, bubrega, pluća, želuca i creva.

Za iskašljavanje

Napraviti mešavinu od po 30 g cveta zove, podbela, te od 20 g cveta belog sleza i komorača. Tri supene kašike mešavine popariti sa 400 g ključale vode, zatim poklopiti i ostaviti da stoji dva sata. Procediti i piti toplo, na svaka dva sata po jednu kašiku.

Lekovito bilje

www.zdravlje-bilje.com
  Prethodna tema Tema Sledeća tema  
 Nova tema  Diskusija o temi
 Štampanje
Pogledaj:
Etos diskusioni forum © Etos Vrh strane
Strana je generisana za 0.06 sek. Timočka krajina na Internetu